Komik Hayvan Resimlerini Seviyorsanız Bu Galeriye Kesinlikle Göz Atmalısınız

Bugün sizlere Önemli Hayvan Fotoğrafları (Important Animal Images) isimli bir Facebook sayfasından bahsedeceğiz ve bu sayfaya bayılacağınıza eminiz. Bekleyeceğiniz üzere bu sayfa kendisine hayvansever diyen herkesin görmesi gereken fotoğraflarla dolu. 

Sayfa, bir çamur birikintisinden çıktıktan sonra bir hipopotamı andıran köpek ya da lavabonun içinden dışarıyı gözetleyen kurbağa gibi internette bulabileceğiniz en eğlenceli hayvan fotoğraflarından bazılarını barındırıyor.

İlginizi çekmeyi başarabildik mi?

Şu an için sayfanın 822k takipçisi var, ama günlük olarak fotoğraf eklemeye devam ediyorlar, yani sayfanın 1 milyon takipçiyi göreceği günler yakındır.

Aşağıdaki galeride bu sayfanın paylaştığı resimlerin en komiklerinden bazılarını bulabilirsiniz.


Bu fotoğrafların bazıları fotoğrafı çeken kişinin doğru yerde ve doğru zamanda orada olmasıyla elde edilmiş. Siz de evcil hayvanlarınızın daha iyi fotoğraflarını çekmek isterseniz yapabileceğiniz birkaç şey var. 


Başlangıçta evcil hayvanınızın güzel bir fotoğrafını çekebilmek biraz zorlu olsa da, aslında tüylü arkadaşlarımız çok da iyi modellik yapabiliyorlar. Aynı zamanda Massachusetts’deki Berkshire County’de hayvanları öldürmeyen bir hayvan barınağı olan Berkshire Hayvan Barınağı için gönüllü olarak fotoğraf ve video işleri yapan ve McGurn Medya’nın profesyonel fotoğrafçısı olan Mary McGurn’ün dediğine göre ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey kendinizsiniz!


 “Hayvanlarınızın fotoğrafını çekerken çok fazla hareket etmemeli ve gürültü yapmamalısınız,” diyor. “Hayvanınızın belirli bir noktaya bakmasını istemiyorsanız etrafta dikkatini dağıtacak şeyleri olabildiğince azaltmanız gerekli. Bu da yavaş hareket etmeniz ve gürültü yapmamanız gerektiği anlamına geliyor. Köpekler kameraya doğru saldırabilir ve kediler de sadece yürüyüp gider.”


Ayrıca çektiğiniz fotoğraflarla anlatmak istediğiniz hikayeyi de düşünmelisiniz. 


Her ne kadar barınaktaki tüm hayvanların adına konuşamıyor olsa da Mary diyor ki, “Fotoğraf ve video çekerken genellikle aklımda bir hikaye olur.” Projeniz sırasında fikrinizi değiştirebilirsiniz ama belli bir ortamınızın ve aksesuarlarınızın önceden hazırlanmış olması son derece işinize yarar. Bunların yanı sıra yapabilirseniz bir partnerle birlikte çalışmayı düşünebilirsiniz. “Barınak köpeklerini fotoğrafladığım için etrafta bana yardım edecek ve hayvanın hareketlerini iyi bilen bir sahip yok,” diye ekliyor McGurn. “İşimi daha kolaylaştırabilmek adına her zaman barınakta çalışan ve yanında ödül mamaları taşıyan birileriyle birlikte çalışıyorum.” Evcil hayvanınız birlikte çalışması görece olarak rahat bir hayvan olsa bile size yardım etmeye gönüllü olacak birilerinin olması işleri çok daha iyi hale getirebilir.


Aklınızda bulundurmanız gereken başka bir şey ise evcil hayvanınızın kişiliği. Mesela Mary barınak köpekleriyle çalıştığında onları tanıyabilmek ve davranışlarını öğrenebilmek adına onlarla zaman geçiriyor. 


Bir köpeğin komutlara verdiği tepkilere, yürüyüşüne, duruşuna, bir insanla nasıl etkileşime geçtiğine ve kıpırdamadan durma yeteneğine dikkat ediyor. 


Bir evcil hayvan sahibi olarak siz, bu tip şeyleri anlama konusunda daha iyi olmalısınız çünkü evcil hayvanınızla en çok zaman harcayan kişi sizsiniz.


Muhtemelen zaten evcil hayvanınızın kişiliği hakkında fikir sahibisinizdir, o sebeple sevdiği şeylere yoğunlaşın- bu uyuma, yemek yeme, oyun oynama ya da onları kendilerine has kılan bir tuhaflıkları olabilir.


Bunu yaparak evcil hayvanınızın nasıl bir hayvan olduğunu başarılı bir biçimde yakalayan bir fotoğraf elde edebilirsiniz.


Evcil hayvanınızın seviyesine inme konusunda tereddüt etmeyin. Mary’nin düşüncesine göre evcil hayvanınızı göz hizasında fotoğraflamak her zaman için iyi bir fikir.

Bu, çektiğiniz fotoğrafların öylesine çekilmiş resimlerden ziyade portre gibi görünmelerini sağlıyor ve hayvanın kişiliği ve ifadesinin daha net görünmesine yol açıyor. O halde biraz gözleri fotoğraflamaktan bahsedelim.


Evcil hayvanınızın göz hizasındayken Mary gözlerinin de birkaç fotoğrafını çekmenizi tavsiye ediyor. 


Barınak hayvanlarını fotoğrafladıktan sonra Mary bu fotoğrafları hayvanların gözlerini odağa alarak düzenliyor. “Genellikle yüzlerinden biraz kesip gözlerini biraz daha ön plana çıkarırım ve odağın en fazla olmasını istediğim yerde yalnızca birazcık vinyet kullanırım ki burası genelde gözleri olur.”


Bu basit numaralarla çok daha iyi portreler elde edebiliyor.Hangilerinin daha iyi olduğuna karar verebilmek ve ayrıca yeteneklerinizi geliştirmek için bir sürü fotoğraf çekmelisiniz.


Bir evcil hayvan fotoğrafçısı olarak başarılı olabilmenin büyük kısmı azimli olmakla alakalı. “Çalıştığım hayvanın 200 kadar fotoğrafını çekerim (ve bir o kadar da 10-30 saniyelik videolarını) ve bu sayede bunlara bakan kişinin kalbini çalabilecek nitelikteki ifadeleri ve hareketleri bulurum; bu da hayvanın sahiplendirilmesine katkıda bulunur,” diyor Mary. 


Evcil hayvanınızın çok sayıda fotoğrafını çekmenin başka bir faydası ise sizi daha yaratıcı yapması ve evcil hayvanınız için en doğru olacak açıları bulmanızı sağlaması.Köpekler için en iyisi yanınızda ödül mamaları bulundurmak. Köpeğinizin odaklanmasını sağlayabilmek için onu kamera önünde sakin durduğu için ödüllendirmek amacıyla vereceğiniz bir sürü atıştırmalık alın. 


Ancak her zaman hazırlıklı olun çünkü köpeğiniz çok heyecanlanıp kameraya doğru atlayabilir! Mary kedilere poz verdirmek için oyuncaklar kullandığını da ekliyor. 


Bu numara özellikle de kedi yavrularını fotoğraflarken son derece işe yarıyor. “Kedilerle çalışırken genelde oturur ve onların yönetmesini beklerim.” Artık evcil hayvanınızın en iyi fotoğraflarını çekebilmek için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz! Sonuçları internette paylaşmayı unutmayın!